З 2017 року в Україні щороку зростають вимоги до стажу на 12 місяців. Пенсійний вік прив'язали до стажу: цього року потрібно мати не менше 31 року стажу, а 2028 року потрібно вже 35 років. Для виходу на пенсію у 60 років необхідно відповідати цим вимогам, інакше доведеться працювати до 63 чи 65 років, пише Стіна .

Таким чином, щоб отримати пенсію у 60 років, потрібно безперервно працювати не менше 25 років та сплачувати внески за своєю зарплатою. Мешканка Дніпра Світлана розповідає, що працює у продуктовому магазині 20 років, але офіційно оформлена лише з 2017 року.

"Мені стажу не вистачить. Що робити? Працювати. Господиня оформила мене у 2017 році, коли я сама попросила. У мене племінник – журналіст. Коли пенсія почала залежати від стажу, він зателефонував і запитав: А у тебе скільки стажу? Я порахувала: мені б і на пенсію у 63 роки не вистачило, якби я не почала офіційно працювати", - обурюється вона.

Наразі немає точних даних, скільки українців не зможуть вийти на пенсію у 60 років у 2028 році. Останні підрахунки, яким вже понад сім років, показують, що у 2028 році пенсію у 60 років не зможуть отримати 45% українців цього віку (з них 5% працюватимуть до 65 років). Проте ситуація значно змінилася через коронавірус та війну.

Старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко каже, що складно прогнозувати, скільки українців не зможуть виконати вимоги стажу: "Це може бути і 60%, і 70%. Даних поки немає, і важко передбачити, якою буде ситуація через рік-два ."

Наразі спостерігається значне скорочення числа пенсіонерів, що пов'язано з війною, окупацією та зростанням кількості тих, хто змушений працювати довше.

В Україні можна збільшити розмір майбутньої пенсії, добровільно погодившись на підвищення пенсійного віку. Наприклад, вихід на пенсію у 65 років збільшить пенсію на 30%.